Rodzina

Soczewki kontaktowe dla astygmatyków

Skuteczna korekcja wady wzroku, jaką jest astygmatyzm, nie jest prostą sprawą. Fakt ten jest bezpośrednio spowodowany współwystępowaniem astygmatyzmu – zwanego również niezbornością oka – z daleko- lub krótkowzrocznością. Na szczęście przy pomocy nowoczesnych torycznych soczewek kontaktowych możliwe jest precyzyjne korygowanie nawet sporego astygmatyzmu.

Czym soczewki toryczne (https://www.acuvue.pl/soczewki-kontaktowe/moist-astygmatyzm/zalety) różnią się od klasycznych soczewek typu sferycznego? Przede wszystkim soczewki stosowane przy astygmatyzmie posiadają możliwość zróżnicowania mocy soczewki w poszczególnych jej strefach.

Właśnie dzięki temu możliwe jest skuteczne korygowanie astygmatyzmu. Niejednolite rozmieszczenie stref o różnej mocy na powierzchni soczewki wiąże się z koniecznością jej odpowiedniego ułożenia na oku. Aby ułatwić użytkownikom to zadanie, soczewki dla astygmatyków posiadają specjalne strefy stabilizujące soczewkę w pożądanym położeniu. Oprócz tego, soczewki stosowane do korekcji tego zaburzenia wzroku różnią się od klasycznych szkieł kontaktowych także średnicą.  Jeżeli zaburzeniom takim jak daleko- bądź krótkowzroczność towarzyszy astygmatyzm większy niż 0,5 dioptrii, należy rozważyć, czy nie zdecydować się właśnie na soczewki kontaktowe. Astygmatyzm może być korygowany także przy użyciu klasycznych szkieł w okularach, lecz przy pomocy soczewek można uzyskać znacznie bardziej zadowalające rezultaty. Zależność ta jest widoczna zwłaszcza w przypadku dość sporych wad tego typu.

Odpowiednio dobrane soczewki dla astygmatyków nie tylko skorygują samą wadę wzroku, ale dodatkowo przyczynią się również do znacznej poprawy, jeśli chodzi o ogólny poziom komfortu widzenia. Z całą pewnością pomagają one uporać się z chronicznymi bólami głowy, które są częstą bolączką osób z astygmatyzmem. Co więcej, dobrze dopasowane soczewki toryczne redukują suchość oka oraz pomagają zminimalizować zbyt częste mruganie, które jest bardzo powszechne w przypadku astygmatyzmu.

Wybierając idealne soczewki kontaktowe dla astygmatyków, warto zwróci uwagę na to, aby były wykonane z przyjaznych, oddychających materiałów. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się te wykonane z materiału hydrożelowego bądź silikonowo-hydrożelowego. Dzięki temu oko będzie miało zapewniony stały dopływ powietrza. Nowoczesne soczewki wykonane z tych materiałów odznaczają się również miękkością i są wyjątkowo łatwe do założenia oraz późniejszego ściągnięcia z oka. Wiele z dostępnych na rynku modeli posiada również filtry zabezpieczające oko

Dodaj komentarz