Biznes

Inwestycja w lubuskim – czy to ma sens?

Położone w zachodniej Polsce województwo lubuskie to najbardziej zalesiony region w Polsce, pełen rozległych winnic i urokliwych jezior. Walory turystyczne tego miejsca, przyciągają na te tereny tysiące turystów szukających chwili odpoczynku na łonie natury. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że przez lata lubuskie kojarzone było właśnie ze swoimi atutami turystycznymi. Nieustanny rozwój regionu i otwartość na nowe inwestycje zmieniły nieco ten obraz. Dziś lubuskie to prężnie rozwijające się województwo pełne potencjału inwestycyjnego. Ale czy inwestycje w lubuskim mają sens? Wszystko wskazuje na to, że tak! Oto dlaczego…

Perfekcyjna lokalizacja

Analizując województwo lubuskie pod kątem atrakcyjności dla inwestorów, musimy spojrzeć najpierw na samą lokalizację tego regionu. Lubuskie leży na zachodnim krańcu Polski, gdzie rozciąga się wzdłuż granicy z Niemcami. To zdecydowanie atrakcyjna lokalizacja co najmniej z trzech powodów. Po pierwsze bliskie sąsiedztwo z Niemcami daje wiele możliwości tutejszym przedsiębiorstwom, od rekrutacji zagranicznej kadry specjalistów, po dostęp do ogromnego rynku zbytu i towarów importowych. Po drugie położenie w sercu Europy daje dostęp do europejskiej sieci autostrad, co znacznie ułatwia transport zagraniczny, oraz import i eksport z rynków zachodnich i skandynawskich. Po trzecie lubuskie to region bogaty w złoża naturalne od wszechobecnych lasów po ponad 400 udokumentowanych złóż kopalin zawierających takie zasoby jak węgiel brunatny, rudy miedzi czy gaz ziemny i ropa naftowa. Wszystko to składa się na obraz lokalizacji kompletnej – dobra infrastruktura transportowa, bliskość zagranicznego rynku i bogactwo zasobów naturalnych to jednak nie wszystko, bo oprócz samej atrakcyjności lokalizacji lubuskie może pochwalić się bogatą ofertą zachęt inwestycyjnych.

Województwo gotowe na inwestycje

Jak wiemy sama atrakcyjność lokalizacji nie zda się na wiele, jeżeli nie będzie w niej odpowiednich warunków do inwestycji. Władze lubuskiego sprawiły jednak, że warunki do inwestycji tutaj są i to nie byle jakie! Zacznijmy od tego, iż lubuskie udostępnia prawie 1300 ha uzbrojonych, w ramach terenów przygotowanych pod inwestycje. Na przyszłych inwestorów czekają trzy Specjalne Strefy Ekonomiczne oferujące działki w pełni przygotowane pod inwestycje w świetnych cenach. Ponadto, każdy, kto zdecyduje się na inwestycje na tym terenie, może liczyć na szereg ulg i ułatwień. Od częściowego zwolnienia z podatku dochodowego CIT (nawet 55% wielkości poniesionych kosztów kwalifikowanych inwestycji) przez zwolnienie z podatku od nieruchomości na terenie niektórych gmin na darmowej pomocy przy załatwianiu formalności kończąc. Oprócz nich znajdziemy tutaj Gminne Strefy Aktywności Gospodarczej w skład których wchodzi ponad 20 atrakcyjnych lokalizacji na terenach miejskich i gminnych, które również oferują cały szereg ulg i wiele atrakcyjnych działek.

Fundusze dźwignią rozwoju

Na sam koniec zostawiliśmy kwestię funduszów europejskich. Jak wiemy, pełnią one ogromną rolę w rozwoju przedsiębiorstw także tych małych i średnich. Lubuskie nie waha się wykorzystywać w pełni potencjał środków europejskich, co doskonale obrazuje fakt realizacji ponad 1000 projektów w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki niemu wybudowano nowe parki i centra B+R, a także zwiększono konkurencyjność i potencjał innowacyjny tutejszych firm.  To pokazuje, na co można liczyć inwestując w lubuskim, a jest tego sporo nieprawdaż?

 

 

 

 

Dodaj komentarz