Praca

Co trzeba wiedzieć o kwocie wolnej od potrąceń?

Kwota wolna od potrąceń to mechanizm, który ma na celu ochraniać wynagrodzenia pracownika przed nadmiernymi potrąceniami. Warto wiedzieć, że wysokość takiej kwoty jest wskazana w przepisach prawnych. W tym wypadku podstawą jest Kodeks pracy, dający wiele cennych informacji. Przyjrzyjmy się temu, jaka aktualnie obowiązuje kwota wolna od potrąceń. Co warto wiedzieć? Czym cechuje się ta wartość?

Kwota wolna od potrąceń

Przydatne informacje na te tematy znajdziemy na stronie poradnikprzedsiebiorcy.plDzięki temu każdy uzyska istotne dane w ważnych kwestiach. Ile wynosi wysokość kwoty wolnej od potrąceń? pamiętajmy o tym, że ten aspekt jest związany z wynagrodzeniem minimalnym w danym roku. W 2023 wynagrodzenie ma być dwa razy zmieniane. Od 1 stycznia do 30 czerwca wynosi 3490 złotych, a od 1 lipca do 31 grudnia ma wynosić 3600 złotych. Kodeks pracy wskazuje, że wolna od potrąceń jest kwota pensji w wysokości:

  • Minimalnego wynagrodzenia za pracę, które przysługuje pracownikom zatrudnionym na pełen etat
  • 90% wynagrodzenia przy potrącaniu kar pieniężnych z art. 108 Kodeksu pracy
  • 75% wynagrodzenia przy potrącania zaliczek pieniężnych, jakie są udzielane pracownikowi

Jeśli chodzi do dobrowolne potrącenia, są one wskazane pisemnie przez pracownika. W tej sytuacji kwota wolna od potrąceń wynosi minimalne wynagrodzenie za pracę przy potrącaniu danych należności lub 80% tej kwoty, przy potrącaniu innych należności.

Najważniejsze informacje

Co jeszcze warto wiedzieć? Istotne jest to, że kwota wolna od potrąceń jest wartością netto. Nie zapominajmy o tym, że wpływ na tę kwestię ma to, czy zatrudniona osoba korzysta z ulgi PIT dla młodych, czy też jest uczestnikiem PPK (program oszczędzania na emeryturę). Poza tym, trzeba mieć na uwadze to, czy pracownik korzysta z podwyższonych czy zwykłych kosztów uzyskania przychodów oraz kwoty pomniejszającej podatek. W Kodeksie pracy zauważymy, że pracownicy zatrudnieni na część etatu muszą mieć zmniejszoną kwotę wolną proporcjonalnie do wymiaru etatu.

Potrącenia z wynagrodzenia

Okazuje się, że pracodawca nie może potrącić z naszej pensji więcej, niż wskazują na to przepisy prawne. W tym wypadku określone są górne granice i kwoty wolne od potrąceń. Nie bez znaczenia jest to, że potrącenia dzielimy na obligatoryjne i dobrowolne. Te pierwsze odnoszą się do należności dochodzonych w postępowaniu egzekucyjnym na postawie tytułu wykonawczego, które pracodawca musi realizować. W tej sytuacji nie trzeba prosić o zgodę pracownika. Z kolei potrącenia dobrowolne dotyczą takich potrąceń, które nie są dochodzone przez organ egzekucyjny. Można je potrącić tylko i wyłącznie na podstawie pisemnej zgody pracownika.

Jak widać, kwota wolna od potrąceń to bardzo ważna kwestia podczas rozliczania wynagrodzenia. Pracodawcy muszą mieć na uwadze Kodeks pracy, w którym wskazano najistotniejsze informacje. W 2023 wysokość wynagrodzenia minimalnego wzrosła, co także ma wpływ na kwotę wolną od potrąceń. Warto na bieżąco śledzić te aspekty, tak aby postępować zgodnie z przepisami.

Dodaj komentarz