Technologia

Dlaczego warto wybrać płytę indukcyjną do nowoczesnej kuchni?

plyta indukcyjna

Kuchenka indukcyjna to jeden z najważniejszych sprzętów w kuchni. Używamy ją niemal codziennie, do przygotowania wielu dań i potraw. Płyty indukcyjne, powoli wypierają tradycyjnie kuchnie gazowe, ze względu na komfort użytkowania i elegancki design. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze kuchni indukcyjnej.

Kuchenka indukcyjna – zasady działania

Płyta indukcyjna jest rodzajem kuchenki, która do swojego działania wykorzystuje prąd elektryczny. W odróżnieniu od klasycznych kuchenek elektrycznych, energia wytwarzana jest przy pomocy fan magnetycznych. Ciepło powstaje dopiero z momencie zetknięcia płyty ze strukturą garnka. Jak to możliwe? Przepływający prąd wytwarza pole magnetyczne, a specjalnie przeznaczone do gotowania na indukcji garnki, indukują prądy wirowe.

Kuchenka indukcyjna zbudowana jest z kilkumilimetrowej ceramicznej płyty. Pod jej szklanką powierzchnią zainstalowane są specjalne palniki. Płyta pozbawiona jest grzałki, ognia i żeliwnego rusztu. Użytkowanie płyty odbywa się za pomocą elektronicznego panelu dotykowego. Urządzenie pozbawione jest dodatkowych pokręteł i innych wystających elementów. Ciepło wytwarzane jest jedynie w miejscu zetknięcia garnka z płytą, na specjalnie oznaczonym polu. Płyta indukcyjna dość szybko – w porównaniu z kuchniami elektrycznymi – się wychładza, dzięki czemu bez problemu możemy ją przemyć po przygotowaniu posiłku, bez ryzyka oparzenia. Dzięki działaniu fal magnetycznych urządzenie zużywa dużo mniej prądu niż tradycyjna płyta elektryczna i jest bardziej energooszczędne.

Jakie funkcje powinna mieć nowoczesna płyta indukcyjna?

W sprzedaży znajdziemy płyty indukcyjne z wieloma praktycznymi funkcjami i udogodnieniami. Świetnym rozwiązaniem są łączone pola grzewcze, które zwiększają powierzchnię grzania płyty. Dzięki nim bez problemu nagrzejesz nawet największy garnek lub patelnię, wykorzystując maksymalną moc urządzenia. Innym rozwiązaniem, działającym na podobnej zasadzie, jest wykrywanie powierzchni garnka. Naczynie możesz postawić w dowolnym miejscu płyty, a ta dopasuje fale magnetyczne do grzanej powierzchni.

Aby usprawnić proces gotowania warto skorzystać z płyty wyposażonej w timer. Dzięki niemu ustawiasz czas gotowania, po upływie którego płyta samoczynnie się wyłączy i zakończy gotowanie. Koniec z przypalonym daniem i kipiącą wodą. Większość kuchni indukcyjnych posiada także funkcję automatycznego wyłączenia się po zalaniu powierzchni. Uchroni to mieszkańców przed zalaniem urządzenia i przypaleniem garnków. W trosce o bezpieczeństwo warto wybrać sprzęt z funkcją wskaźnika ciepła resztkowego. Informuje on o tym, że urządzenie jest jeszcze ciepłe i chroni przed ewentualnym oparzeniem.

Indukcja czy płyta gazowa?

Wiele osób urządzających kuchnie stoi prze wyborem kuchenki do swojej kuchni i rozważa wybór pomiędzy płytą gazową a indukcją. Które rozwiązanie będzie lepsze? Z pewnością indukcja zapewnia dużo lepszy design pomieszczenia i sprawdzi się szczególnie w zabudowanych kuchniach.  Nieodłączonym elementem nowoczesnej kuchni jest Kuchenka indukcyjna – jaką płytę wybrać? Sprawdź tutaj. Warto postawić na sprawdzone modele popularnych producentów, ale także wybrać urządzenie wyposażone w najważniejsze i praktyczne funkcje.

Główną przewagą indukcji nad płytą gazową jest także bezpieczeństwo oraz łatwa i bezproblemowa obsługa. Kuchenka indukcyjna to urządzenie, które bez problemu utrzymamy w czystości. Nie musimy martwić się już o uporczywe zabrudzenia na żeliwnych rusztach oraz okopconych palnikach. Dzięki szybkiemu schłodzeniu płytę umyjemy zaledwie kilka minut po zakończeniu gotowania.

Dodaj komentarz