Lifestyle

Niekorzystna umowa kredytowa – co można zrobić w takiej sytuacji?

niekorzysta umowa kredytowa

Umowa kredytowa może być niekorzystna dla kredytobiorcy, na przykład zawierać niezgodne z przepisami zapisy lub zapisy, które narażają kredytobiorcę na spore koszty. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Sprawdź umowę kredytową

Na samym początku dokładnie przejrzyj warunki umowy kredytowej, aby w pełni zrozumieć swoje obowiązki i prawa. Zwróć uwagę na stopy procentowe, opłaty, warunki spłaty oraz wszelkie kary lub klauzule, które mogą wpłynąć na twoją zdolność do zarządzania długiem. Gdy jakieś z nich wzbudzają twoje podejrzenia, omów je z pracownikiem banku albo zasięgnij profesjonalnej porady.

Umów się na wizytę u doradcy albo prawnika

Rozważ skonsultowanie się z doradcą finansowym lub doradcą kredytowym albo prawnika, który może udzielić wskazówek dotyczących konkretnej sytuacji. Tacy specjaliści pomagają swoim klientom zrozumieć ich prawa, ocenić sytuację finansową i zaoferować potencjalne rozwiązania poprawiające warunki umowy kredytowej. Gdy poszukiwany jest sprawdzony adwokat franki Gliwice – https://jpm-adwokaci.pl/kredyty-walutowe/ są jednym z tych miast, w którym można skorzystać z pomocy specjalistów w tej dziedzinie, którzy mają duże doświadczenie w sprawach dotyczących kredytów frankowych.

Renegocjuj umowę

W niektórych przypadkach może istnieć możliwość renegocjacji warunków umowy kredytowej. Może to obejmować wydłużenie okresu spłaty, obniżenie stóp procentowych lub dostosowanie miesięcznych płatności do możliwości finansowych klienta. W takich przypadkach można również zdecydować się na złożenie wniosku o zmianę waluty kredytu, co jest popularnym rozwiązaniem w przypadku kredytów frankowych. Ten proces nazywa się inaczej odfrankowieniem kredytu i polega on na zmianie waluty kredytu z franka szwajcarskiego na złotego po kursie z dnia zawarcia umowy, co jest bardzo korzystnym wyborem.

Unieważnij umowę kredytową

Warto też wskazać, że jeśli pojawiają się problemy z kredytami, które wynikają z niezgodnych z przepisami zapisów w umowie kredytowej, można również zdecydować się na jej unieważnienie. Takie rodzaje zapisów określane są terminem klauzul abuzywnych albo klauzul niedozwolonych, a ich listy można znaleźć w internecie, co pozwala na samodzielne sprawdzenie, czy konkretna umowa je zawiera. Także w celu sprawdzenia, czy konkretna umowa zawiera takie klauzule, można skonsultować się z prawnikami.

Prawnicy mogą nie tylko przeanalizować dokładnie umowę kredytu, ale również mogą reprezentować swoich klientów w kontaktach z bankami oraz w sądach, dzięki czemu mogą pomóc klientom na każdym etapie sprawy dotyczącej kredytu.

Dodaj komentarz