Lifestyle

Czym jest depresja poporodowa? Przyczyny, objawy i leczenie

informacje o depresji poporodowej

Depresja poporodowa, nazywana też baby bluesem, jest rodzajem depresji, która pojawia się po porodzie. Jest to powszechne zaburzenie zdrowia psychicznego, które dotyka około 10-15% matek. Co warto wiedzieć na temat tego schorzenia?

Co może prowadzić do depresji po porodzie?

Dokładne przyczyny depresji poporodowej nie są w pełni poznane, ale uważa się, że wpływa na nią kombinacja czynników fizycznych, hormonalnych, emocjonalnych i społecznych. Zaliczane są do nich przede wszystkim:

Zmiany hormonalne

Znaczące wahania hormonalne, w tym spadek poziomu estrogenu i progesteronu po porodzie, mogą wpływać na nastrój i przyczyniać się do depresji poporodowej.

Czynniki emocjonalne i psychologiczne

Poprzednie zaburzenia psychiczne, jak depresja, lęki, wysoki poziom stresu, brak wsparcia społecznego, problemy w relacjach lub poczucie izolacji.

Zmiany w życiu

Wyzwania i dostosowania związane z byciem rodzicem, w tym brak snu, zmiany w stylu życia i odpowiedzialność za opiekę nad noworodkiem, także mogą przyczynić się do rozwoju depresji poporodowej.

Jakie objawy wywołuje depresja poporodowa?

Objawy depresji poporodowej mogą się różnić znacząco w zależności od konkretnej osoby. Najczęściej pojawiają się w ciągu pierwszych kilku tygodni po porodzie i mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy, jeśli nie są leczone. Do głównych objawów depresji poporodowej zaliczane są:

  • Brak zainteresowania lub przyjemności z czynności, które kiedyś sprawiały przyjemność,
  • Poczucie winy, bezwartościowości jako rodzic,
  • Trudności w nawiązywaniu więzi z dzieckiem,
  • Trudności z koncentracją lub podejmowaniem decyzji,
  • Trudności z zasypianiem albo zbyt długi sen,
  • Uczucie pustki lub beznadziejności,
  • Uporczywy smutek,
  • Zmęczenie, nadmierne zmęczenie lub brak energii,
  • Zwiększona drażliwość,
  • Nawracające myśli o śmierci lub samobójstwie.

Warto pamiętać, że baby blues, który obejmuje łagodne wahania nastroju, jest powszechny w pierwszym tygodniu lub dwóch po porodzie. Jeśli jednak objawy utrzymują się, nasilają lub zakłócają codzienne funkcjonowanie, może to wskazywać na depresję poporodową.

Jak odbywa się leczenie depresji poporodowej?

Depresja poporodowa jest stanem uleczalnym, a wczesna interwencja może znacznie poprawić szansę na wyleczenie. Przede wszystkim używana jest psychoterapia, która pomaga w rozwiązywaniu problemów i radzeniu sobie z objawami. Wskazany jest dobry psycholog Poznań – https://klinika-lmc.pl/ to jedno z miast, gdzie można skorzystać z jego pomocy.

W niektórych przypadkach mogą być przepisywane leki przeciwdepresyjne w celu złagodzenia objawów depresji poporodowej. Niezbędne jest skonsultowanie się z psychiatrą, który ma uprawnienia do ich przepisywania. Dodatkowo wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół ma kluczowe znaczenie w leczeniu depresji poporodowej, ponieważ mogą zapewnić cenną pomoc i poczucie bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz