Lifestyle

Produkcja Opakowań Foliowych: Jak Powstają I Do Czego Służą?

W dobie powszechnego wykorzystania plastików w codziennym życiu, opakowania foliowe stały się nieodłącznym elementem wielu produktów, które znajdują się na rynku. Ich wszechstronność i funkcjonalność sprawiają, że są one chętnie stosowane zarówno przez producentów, jak i konsumentów.

W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej procesowi produkcji opakowań foliowych oraz ich zastosowaniom.

1. Proces Produkcji Opakowań Foliowych

Produkcja opakowań foliowych w większości przypadków odbywa się przy pomocy kilku różnych metod. Najczęściej używane są dwie metody – wytłaczania z rozdmuchiwaniem i wylewu.

Metoda Wytłaczania z Rozdmuchiwaniem

Metoda wytłaczania z rozdmuchiwaniem jest pierwszą i najczęściej używaną metodą produkcji opakowań foliowych, w szczególności tych o dużej szerokości. Metoda ta jest powszechnie stosowana ze względu na swą prostotę, efektywność oraz możliwość uzyskania produktów o wysokiej jakości i fantastycznych właściwościach mechanicznych.

Wytłaczanie z rozdmuchiwaniem jest procesem dość prostym i polega na roztopieniu odpowiedniego tworzywa przy pomocy wysokiej temperatury a następnie intensywnym wydmuchiwaniu go przez specjalnie ukształtowany kanał. Wysokie ciśnienie wydmuchiwanego powietrza powoduje, że ekstrudowany materiał przybiera formę rękawa, który następnie jest chłodzony powietrzem.

Tak powstała folia jest jednocześnie mocno rozciągliwa i wytrzymała.

Metoda Wylewania

Metoda wylewania jest wydajniejszą formą produkcji opakowań foliowych niż wytłaczanie z rozdmuchiwaniem – jest szybsza i pozwala na uzyskanie większej ilości produktów w krótszym czasie.

Podobnie jak powyższa metoda, wylew nie jest skomplikowanym procesem – tworzywo rozpuszczane przy pomocy wysokiej temperatury zostaje następnie przetłoczone przez specjalną dyszę. Tak powstały materiał jest rozciągany w odpowiednią formę i chłodzony powietrzem.

2. Zastosowania Opakowań Foliowych

Opakowania foliowe mają szerokie zastosowanie w różnych branżach. Oto najważniejsze z nich:

Przemysł Spożywczy

Folie są niezastąpione w pakowaniu produktów spożywczych, takich jak mięso, warzywa, owoce, słodycze czy pieczywo. Zapewniają one ochronę przed utratą świeżości, wilgocią oraz zanieczyszczeniami.

Przemysł Farmaceutyczny i Kosmetyczny

Opakowania foliowe są również powszechnie stosowane w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Dzięki swoim właściwościom barierowym chronią one zawartość opakowania przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, światło czy działanie substancji chemicznych.

Przemysł Chemiczny

W przemyśle chemicznym folie wykorzystywane są do pakowania różnego rodzaju środków czyszczących, detergentów, farb czy klejów. Zapewniają one szczelność opakowania oraz ochronę przed działaniem agresywnych substancji.

Opakowania Reklamowe i Prezentowe

Folie polipropylenowe czy poliestrowe są często stosowane do produkcji opakowań reklamowych i prezentowych. Dzięki swojej przejrzystości i połyskowi nadają się idealnie do eksponowania produktów o atrakcyjnym wyglądzie.

Dodaj komentarz