Lifestyle

Ponowne leczenie kanałowe – kiedy jest konieczne?

ponowne leczenie kanalowe

Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe pozwala na zachowanie mocno uszkodzonego zęba, na przykład po infekcji jego miazgi albo urazie. Niekiedy konieczne jest jednak wykonanie go kolejny raz. Kiedy przeprowadza się re-endo?

Czym jest re-endo, czyli ponowne leczenie kanałowe?

Ponowne leczenie kanałowe, zwane również re-endo, jest konieczne, gdy poprzednio przeprowadzone leczenie kanałowe nie przyniosło rezultatu lub gdy pojawiają się nowe problemy w zębie, który był już leczony kanałowo.

Podstawowym celem ponownego leczenia kanałowego jest wyleczenie wszelkich dolegliwości w systemie kanałów korzeniowych zęba, aby uratować go przed ekstrakcją – wskazuje stomatolog Pyskowice WA-dental – https://www.wa-dental.pl/stomatolog-pyskowice w którego gabinecie można skorzystać z takiego leczenia.

Kiedy przeprowadza się re-endo?

Najczęściej ponowne leczenie kanałowe przeprowadzane jest w poniższych przypadkach:

Infekcja zęba

W niektórych przypadkach bakterie mogą przetrwać lub ponownie zainfekować ząb po pierwotnym leczeniu kanałowym, co prowadzi do nawrotu objawów, takich jak ból, obrzęk lub utworzenie się ropnia.

Skomplikowana budowa kanałów zębowych

System kanałów korzeniowych może być złożony, z dodatkowymi kanałami lub zakamarkami, które mogły zostać pominięte podczas początkowego leczenia. Ponowne leczenie kanałowe pozwala dentyście zidentyfikować i wyleczyć pominięte kanały.

Pęknięty lub złamany ząb

Z biegiem czasu we wcześniej leczonym zębie mogą pojawić się pęknięcia lub może dojść do jego złamania, co umożliwia bakteriom dostanie się do systemu kanałów korzeniowych i wywołanie infekcji.

Niedrożność kanałów zębowych

Czasami przeszkody, takie jak złamane instrumenty lub zwapniała tkanka, mogą utrudniać całkowite oczyszczenie i ukształtowanie kanałów korzeniowych podczas wstępnego leczenia. Ponowne leczenie kanałowe pozwala na usunięcie tych przeszkód.

Niewłaściwe wypełnienie kanałów korzeniowych

Jeśli kanały korzeniowe nie zostały odpowiednio wypełnione podczas wstępnego leczenia lub jeśli materiał wypełniający z czasem uległ zniszczeniu, może to prowadzić do infekcji i konieczności ponownego leczenia.

Niepełne leczenie

W niektórych przypadkach początkowe leczenie kanałowe mogło zostać przerwane przedwcześnie z powodu trudności napotkanych podczas zabiegu. Powtórne leczenie kanałowe pozwala na dokładniejsze oczyszczenie i opracowanie kanałów.

Kiedy udać się do dentysty w celu ponownego leczenia kanałowego?

Jeśli odczuwany jest uporczywy ból, obrzęk lub inne objawy związane z wcześniej leczonym zębem, konieczna jest szybka wizyta u dentysty specjalizującego się w leczeniu kanałowym. Dentysta przeprowadzi wtedy diagnostykę, w tym badanie RTG, aby ustalić, czy ponowne leczenie kanałowe jest konieczne. Skuteczne ponowne leczenie kanałowe często może uratować ząb i przywrócić jego funkcję i zdrowie.

Dodaj komentarz