Technologia

Światłowód czy skrętka komputerowa?

Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze: światłowód, czy skrętka komputerowa zależy od zbadania kilku aspektów funkcjonowania obu rodzaju przewodów do przesyłu danych. Poniżej prześledzimy najważniejsze z nich.

Podatność na zakłócenia w polu elektromagnetycznym

Najbardziej istotna różnica między skrętką komputerową a światłowodem to sposób, w jaki odbywa się przesył danych za pośrednictwem tych przewodów. Skrętki komputerowe działają w oparciu o sygnały elektryczne, które są emitowane, aby „przetransportowa攳adunek danych. Są to kable niskoprądowe, które niestety są do pewnego stopnia wrażliwe na pole elektromagnetyczne i nieodporne na zakłócenia w polu. To oznacza, że nie można skrętki montować w pobliżu kabli elektrycznych. Inaczej jest w przypadku światłowodu, który jest całkowicie obojętny na pole elektromagnetyczne, bo zbudowany jest z włókien dielektrycznych. Nie ma tutaj obaw o ograniczenia, czy o błędy w transmisji danych. Jest to istotne, gdy rozważamy dylemat: skrętka komputerowa lub światłowód dla dużej hali przemysłowej, w której znajdują się urządzenia emitujące silne pole elektromagnetyczne lub gdzie znajdują się kable elektryczne w dużej ilości.

Przepustowość

Kolejny czynnik, który należy rozważyć podchodząc do pytania, czy lepiej postawić na światłowód, czy na skrętkę komputerową, jest maksymalna ilość danych, które można przesłać za pomocą konkretnego przewodu. Odpowiedz na to pytanie jest bardzo prosta – światłowód jest znacznie bardziej pojemny od skrętki komputerowej. Przeciętna skrętka komputerowa ma 8 żył. Światłowód o analogicznej średnicy zawiera natomiast kilkaset włókien światłowodowych (należy tutaj wziąć pod uwagę fakt, że w jednym takim włóknie mieści się tyle danych, ile w kilkuset żyłach w skrętce komputerowej). To oznacza, że jeden światłowód jest w stanie zapewniać w pełni przepustowe łącze dla kilkudziesięciu użytkowników jednocześnie.

Brak zasilania urządzeń podłączonych

Niestety, mimo że światłowód jest szybszy, nie zapewnia zasilania urządzeniom, do których jest podłączony. Wynika to z jego fizycznych właściwości – braku możliwości przesyłania ładunków elektrycznych.

Montaż

Kolejny istotny parametr dotyczy sposobu montażu. W przypadku światłowodów niezwykle istotne jest, aby przewody nie zaginały się pod kątem prostym (może to zaburzyć przesył danych). Do położenia światłowodu konieczne są też specjalistyczne akcesoria światłowodowe, których nie trzeba angażować w takiej ilości montując łącza ze skrętki komputerowej. Konieczne jest precyzyjne cięcie i spawanie światłowodu z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi (jedne z polecanych pochodzą od producenta Fujikura, którego produkty znajdziesz na https://www.teleoptics.com.pl/). Po zakończonej pracy, konieczne są do przeprowadzenia pomiary sieci FTTH, które dają informacje o tym, jaki jest poziom tłumienia przesyłania danych.

Dodaj komentarz